O firmieWybór między marmurem a granitemCiekawostkiRodzaje granitupark maszynowy, cięcie granituZadaj pytanieKontakt

> GRANIT

MARMUR

MARMUR to skały pierwotnie osadowe (wapienne i dolonity), które w ciągu długich dziejów ziemi wskutek wysokich temperatur i ciśnienia uległy metamorfozie  i spękaniom .W marmurach można znależć takie same skamieniałości jak  w wapieniach .Marmur charakteryzuje się jasną  barwą  z kolorowymi przerostami. Płyty z marmuru używa się w budownictwie  do wykończenia  wnętrz oraz rzadko na elewacje zewnętrzne .

WŁASCIWOSCI  MARMURU

Większość rodzajów marmuru to kamienie gęste , twarde i odporne na działanie pogody: w zależności od składu (glina , węgiel, tlenek żelaza , piasek oraz materiały bitumiczne )W ich skład mogą też wchodzić ziarniste , porowate i mniej zwarte rodzaje skał wapiennych . Marmur jest wrażliwy na działanie kwasów ale za to odporny na działanie  alkalidów i rozpuszczalników.

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA

A) Czyszczenie gruntowe i po położeniu posadzki.
W miarę możliwości i w zależności od powstałych zanieczyszczeń zaleca się stosowanie lekko alkalicznych środków do czyszczenia gruntowego. Silnie przywierające resztki cementu  które nie da się usunąć za pomocą odpowiednio stosowanych środków do czyszczenia gruntowego ,muszą zostać usunięte za pomocą kwaśnego  środka czyszczącego Aby uniknąć uszkodzenia podłoża marmurowego ,proces ten musi zostać przeprowadzony  jako praca zespołowa (co najmniej 2 osoby)z wcześniejszym  gruntowym namoczeniem podłogi   za pomocą silnie rozcieńczonego kwaśnego produktu (2-5 %).Kwaśny środek czyszczący może pozostawać na powierzchni  tylko przez krótki okres czasu  niezbędny do przeprowadzenia czyszczenia .Po jego zakończeniu należy  możliwie szybko  odessać wodę  nadającym się do tego celu odkurzaczem  ,a następnie natychmiast  zmyć czystą wodą .

B) Konserwacja, akrylowanie
W przypadku marmuru polerowanego pielęgnacja wstępna za pomocą zawiesin wosku lub dyspersji polimerowych nie jest konieczna. Wygląd, intensywność kolorów i skuteczność czyszczenia zachowawczego naturalnych ewentualnie oszlifowanych powierzchni można poprawić nanosząc na nie dyspersję do pielęgnacji kamienia. Czasami produkty do pielęgnacji kamienia stosowane są w celu poprawienia przyczepności do podłoża na zbyt gładkim,polerowanym marmurze.

C) Czyszczenie zachowawcze (codzienne)
Na marmurze polerowanym najczęściej w zupełności wystarczające jest stosowanie neutralnych środków czyszczących i środków z zawartością alkoholu lub specjalnych środków do czyszczenia podłóg. Podobnie jest z akrylowanymi wykładzinami marmurowymi, przy czym czasami odpowiednie jest zastosowanie środka pielęgnacyjnego do wycierania, ponieważ zapobiega on szybkiemu wyługowywaniu warstwy zabezpieczającej. Na naturalnych i oszlifowanych powierzchniach marmurowych zaleca się stosowanie środków pielęgnujących do przecierania. Szczególnym sposobem na poprawienie wyglądu powierzchni marmuru (dotyczy również innych zawierających wapń podłóg) jest krystalizacja kamienia. Przy użyciu produktów na bazie specjalnych pochodnych kwasów krzemowych oraz maszyn jednotarczowych ze stalowym padem, na powierzchni dochodzi do reakcji chemicznej, której efektem jest wysoki połysk, częściowe pogłębienie intensywności kolorów oraz przedłużenie trwałości.

ZASTOSOWANIE

Aktualnie z marmuru najczęściej wykonuje się posadzki, elewacje i wewnętrzne okładziny ścienne w postaci płytek lub elementów ciętych na wymiar jak również parapety wewnętrzne Marmur jest materiałem, który ponadczasowo komponuje się z innymi elementami wykończeniowymi domu bądź mieszkania. Meble, kolory ścian, czy inne elementy domu lub ozdoby zawsze dobrze będą współgrały z marmurem niezależnie od jego koloru.
Blaty z marmuru choć piękne ,ale nie nadają sie do kuchni .Łatwo się plamią rysują  a z czasem matowieją ponieważ na blacie kuchennym mamy często   do czynienia z różnymi składnikami  żywnościowymi
Jeszcze kilkanaście lat temu z marmuru produkowało się sporą część całych nagrobków lub tylko wybranych elementów do nagrobka, np. samej płyty napisowej, na której piaskowało się i malowało dane zmarłej osoby. Ciekawą kompozycją   było łączenie lastriko z marmurem. Dziś tego typu praktyki odchodzą do lamusa.


UWAGA !!!

Bieżące używanie produktów alkaicznych np. mydła potasowego, może doprowadzić na polerowanym marmurze do utraty połysku a nawet do powstania tępych powierzchni. Tłuszcze i oleje mogą doprowadzić również do powstawania plam na płytach marmurowych (szczególnie na białych i biało-szarych [dyfuzja]). Również woda deszczowa i topniejący śnieg wniesione do obiektów (np. na obuwiu) mogą doprowadzić do zaniku połysku.

LINKI