O firmieWybór między marmurem a granitemCiekawostkiRodzaje granitupark maszynowy, cięcie granituZadaj pytanieKontakt

> MARMUR

GRANIT

Granit to skała najbardziej rozpowszechniona , a jednocześnie przez człowieka najczęściej użytkowana. Jest skałą magmową głębinową która stygnąc powoli  w ziemi wykrystalizowała składniki (minerały ją tworzące) w postaci kryształów różnego kształtu Jest jedną z najtwardszych skał na świecie. Jako materiał budowlany jest ponadczasowy,  elegancki i odporny na kwaśne deszcze.

Granit jest wydobywany metodą odkrywkową. Magma napiera na skorupę ziemską i przeciska się przez szczelinę, wydostaje się na powierzchnię, zastyga i wytwarza się twardy kamień. Za pomocą gazowych palników wypala się rowki oraz wierci otwory i detonuje. Wybuch powoduje oderwanie segmentu od ściany. Następnie odłam zostaje pocięty na bloki o wymiarach akceptowanych przez odbiorców granitu. Każdy z tych bloków o wymiarach 3m x 1,5m waży około 20 ton

WŁASCIWOSCI  GRANITU

Stabilny, twardy  nadający się do szlifowania, odporny na działanie pogody, rozpuszczalników i większości kwasów .

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA

A) Czyszczenie gruntowe i po położeniu posadzki.
Ponieważ granit nie jest wrażliwy na działanie alkaliów , można do niego stosować zarówno silne alkaiczne  ,jak słabo alkaiczne środki czyszczące  .Do usuwania zanieczyszczeń  z cementu zaleca się stosowanie kwaśnych środków.

B)Konserwacja ,akrylowanie
Ze względu   na właściwości powierzchni granitu ( zbity , twardy , ewentualnie polerowany) należy raczej zrezygnować z akrylowania za pomocą zawiesin wosku.

C)Czyszczenie zachowawcze (codzienne)
W zależności  od stopnia zanieczyszczenia czyszczenie zachowawcze  może być przeprowadzone  przy użyciu wszystkich dostępnych środków czyszczących.zaleca się dodatkowo używanie tego typu środków, które łatwo się rozprowadzają po powierzchni, a nie są drogie. Takie zabiegi wykonuje się raz na jakiś czas, na przykład podczas generalnych porządków

Aby nie wpłynąć negatywnie na często pożądany  efekt błyszczenia   nie zaleca sie stosowania  produktów pielęgnacyjnych  do przecierania .

ZASTOSOWANIE

Ze względu na bogatą i piękną kolorystykę używany jest w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny , dlatego najlepszym zdecydowanie na blaty kuchenne jest GRANIT.

Z granitu pięknie wyglądają różne elementy wykończeń jak cokoły, parapety zewnętrzne, wewnętrzne, schody  wewnętrzne natomiast schody zewnętrzne zaleca się  płomieniowane  ze względu na śliskość.

LINKI